TYDZIEŃ SAMOCHODU UŻYWANEGO - ZAHAMUJMY NIEUCZCIWYCH HANDLARZY

Rynek samochodów używanych w Polsce, zdominowany jest przez nieuczciwych handlarzy. Fundacja Autotesto, chce to zmienić, dzięki pomocy internautów - właśnie ruszyła zbiórka crowdfundingowa na organizację Tygodnia Samochodu Używanego.ede

02.11.2016 0:55

TYDZIEŃ SAMOCHODU UŻYWANEGO -

Szacuje się, że w Polsce nawet 90% kupujących używany samochód, pada ofiarą oszustwa. Cofnięty licznik, ukryta wypadkowa przeszłość pojazdu czy zatajone problemy techniczne, to najczęstsze z nich. Działacze Fundacji Autotesto, chcą zmienić te proporcje, organizując w ostatnim tygodniu lipca ogólnopolski Tydzień Samochodu Używanego. Wsparcie finansowe, zdobędą dzięki portalowi zrzutka.pl.

Tydzień Samochodu Używanego, to cykl wydarzeń organizowanych w Warszawie, Wrocławiu i Legnicy oraz przez Internet. Najważniejszym z nich, będzie premiera dwóch bezpłatnych poradników, przygotowanych przez ekspertów prawa motoryzacyjnego, w którym znajdą się informacje dla kupujących i wzory bezpiecznych umów. To pierwsze w Polsce, kompletne źródła wiedzy dla kupujących i ofiar oszustw.

– Znalezienie informacji o tym jak ustrzec się przed oszustwem i jak dochodzić swoich praw, jest skomplikowane i czasochłonne. Kupujący muszą przeszukiwać portale oraz fora, porównywać niesprawdzone informacje i liczyć na to, że uda im się zabezpieczyć na własną rękę. Właśnie dlatego chcemy stworzyć godne zaufania poradniki, dzięki którym można będzie się czuć pewnie przy zakupie samochodu i dochodzić swych praw w przypadku oszustwa – mówi Krzysztof Rutkowski, prezes Fundacji Autotesto.

Poradniki będą dostępne dla każdego, ponadto wolontariusze rozdawać je będą na największych giełdach samochodowych w Polsce. Fundacja zorganizuje także bezpłatne konsultacje oraz warsztaty prawne, prowadzone przez Internet. W czasie Tygodnia Samochodu Używanego, rozpocznie się też zbieranie podpisów pod petycją w sprawie zmiany prawa w zakresie „cofania liczników” – dziś, nie jest to przestępstwem. Organizację akcji, już teraz można wesprzeć na stronie zbiórki w portalu zrzutka.pl pod adresem http://www.zrzutka.pl/z/tsu

W Polsce, oszustwa przy sprzedaży samochodu to codzienność. Wiemy, że nie zmienimy tego w tydzień, ale dzięki waszemu wsparciu, możemy wspólnie zapobiec tysiącom oszustw i sprawić, że zacznie się o nich głośno mówić – mówi Rutkowski.

W akcję zaangażowali się także Emil Rau - Łowca Fotoradarów, znany z walki z bezprawnymi kontrolami fotoradarowymi oraz popularny Youtuber Kickster.

TSU Patronatem medialnym objęli: portal brd24.pl, Forum Samochodowe, TuningBaza, Tygodnik Miasto i Ludzie, Moto Soul, What About Cars, Moto-Biznes. W akcję włączyli się także: Stowarzyszenie KIEROWCA.PL, Urząd Miasta Legnicy, Powiatowy Rzecznik Konsumenta w Dębicy, Miejski Rzecznik Konsumentów w Rudzie Śląskiej, Tor Wyścigowy w Rzeszowie, Kozackie Samochody, Auto-Holik Akademia Auto Świat Lublin, Akademia Auto Salwator Wszystkie informacje o zbiórce można znaleźć na stronie http://www.zrzutka.pl/z/tsu oraz stronie wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/639229266226883/