Aktualności


Podróżowanie z dzieckiem. Jak się do tego przygotować?


Podróżowanie samochodem z dzieckiem jest nieuniknionym elementem rodzicielstwa.  Bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie do jazdy powinno być w takiej sytuacji priorytetem, nieważne, czy wybieramy się w krótką trasę, czy wielogodzinną podróż. Co zatem zrobić by jazda upłynęła miło, a przede wszystkim bezpiecznie?

15.12.2016 6:46

Podróżowanie z dzieckiem.

Fotelik – podstawa bezpieczeństwa

Najważniejszym elementem, niezbędnym w procesie planowania podróży jest dobór odpowiedniego fotelika. Zgodnie z polskim prawem, rodzice lub opiekunowie mają obowiązek przewozić dziecko w foteliku bezpieczeństwa, jeśli ma ono mniej niż 150 cm wzrostu. Obecnie istnieje 5 grup fotelików:

Grupa 0 – dla dzieci o wadze do 10 kilogramów

Grupa 0+ – dla dzieci o wadze 10-13 kilogramów

Grupa I – dla dzieci o wadze 9-18 kilogramów

Grupa II – dla dzieci o wadze 15-25 kilogramów

Grupa III – dla dzieci o wadze 22-36 kilogramów

Według badań najbezpieczniejszą opcją jest umieszczenie fotelika tyłem do kierunku ruchu. Zalecenie to dotyczy w szczególności tych najmniejszych dzieci, u których mięśnie i kości nie zdążyły się jeszcze w pełni rozwinąć, a co za tym idzie, mogą nie wytrzymać wszystkich sił działających na nie podczas wypadku. Jednak przed wyborem i zakupem fotelika dobrze jest sprawdzić, czy uzyskał on atest niezależnej instytucji badawczej np. OEAMTC, ANWB, ADAC.

Zapewnij dziecku komfort podróży

Planując dłuższą podróży należy wziąć pod uwagę, że podczas przemieszczania się wszystko może się zdarzyć. Dlatego, tak ważne jest posiadanie odpowiednio wyposażonej apteczki, w której powinny znaleźć się takie elementy jak: opatrunek, rękawice lateksowe, kompres, plastry, nożyczki, czy instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Jeśli dziecko choruje na chorobę lokomocyjną, przed wyjazdem najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu wybrania najlepszej metody zapobiegania nudnościom. Wybierając z kolei zabawki lub gry, które umilą dziecku długie godziny spędzone w samochodzie, warto wcześniej przemyśleć, czy zabawa nimi, nie będzie niebezpieczna w poruszającym się pojeździe. Co więcej, czytanie książki lub granie w gry elektroniczne, spowodować mogą u malucha objawy choroby lokomocyjnej. 

Pamiętajmy, że komfort jazdy najmłodszego członka rodziny przekłada się często na komfort wszystkich podróżujących, a przede wszystkim  kierowcy, który odpowiada za bezpieczne dotarcie do celu.

Przeglądy techniczne – dodatkowe zabezpieczenie

Przed podróżą zaleca się także zweryfikować ogólny stan techniczny pojazdu. Do standardowych procedur zalicza się sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych (np. płynu do spryskiwaczy, do chłodnicy, hamulcowego), ciśnienia w oponach, pracy wycieraczek lub działania wszystkich świateł w aucie. W sytuacji, gdy dopiero rozważamy zakup samochodu używanego, którym w przyszłości podróżować będziemy z dziećmi, warto powierzyć przeprowadzenie analizy pojazdu specjalistom (np. z Autotesto), którzy dokonają pełnej diagnozy rzeczywistego stanu samochodu. Dzięki takiej usłudze będziemy mieć 100% pewności co do faktycznej sprawności pojazdu, a jeśli pozytywnie przejdzie testy-  że zarówno nam, jak i naszemu maluchowi, podczas jazdy nie będzie grozić żadne niebezpieczeństwo.

Niezależnie, czy planujemy krótką przejażdżkę z dzieckiem do centrum handlowego, czy wielogodzinną jazdę na zagraniczne wakacje, aspekt bezpieczeństwa powinien być priorytetem w planowaniu podróży. Pamiętajmy, że swoim zachowaniem, sami dajemy najlepszy przykład dzieciom, które w przyszłości w końcu także będą kierowcami.

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)