Zanim Kupisz Auto


Poradnik "Prawne ABC
przed kupnem samochodu"


Rynek samochodów używanych cechuje się bardzo dużym odsetkiem transakcji, w których kupujący są niezadowoleni z zawartej umowy. Sprzedawcy najczęściej zatajają swoją wiedzę o stanie pojazdu licząc na to, że kupujący nie odkryją rzeczywistego stanu technicznego. Takim zabiegom, szczególnie wśród zawodowych handlarzy, towarzyszy wykorzystywanie różnych, często niezgodnych z prawem, sposobów utrudniania dochodzenia roszczeń przez kupujących.

Fundacja Autotesto razem z Autoprawo.pl przygotowały poradnik dla kupujących, który pomoże uniknąć najczęstszych błędów przy zawieraniu umowy.
Zawiera on opis wszelkich sposobów utrudniających dochodzenie roszczeń przez kupujących, odpowiedzi na najczęstsze pytania oraz wzory umów wraz z instrukcjami ich wypełnienia.

Pobierz Bezpłatny Poradnik "Prawne ABC przed kupnem samochodu z wadami"


To pierwsze w Polsce, kompletne źródło wiedzy dla kupujących!


  • Dowiedz się na co zwrócić uwagę przed zakupem
  • Zobacz, którą umowę kupna sprzedaży samochodu wybrać
  • Unikaj najczęstszych błędów przy zawieraniu umowy

O czym warto pamiętać
przy kupnie pojazdu? - w pigułceWięcej informacji znajdziesz w naszym bezpłatnym podręczniku.


  1. 1. Zapisz ogłoszenie

    Znalazłeś ogłoszenie w Internecie i jedziesz sprawdzić pojazd? Wydrukuj je, zapisz stronę lub zrób zrzut ekranu. W razie problemów z kupionym pojazdem, będziesz miał istotny dowód na okoliczność stanu pojazdu, który był deklarowany przez sprzedawcę.

  2. 2. Sprawdź numer VIN i dowód rejestracyjny

    Jeśli w ogłoszeniu nie podano numeru VIN pojazdu zadzwoń do sprzedawcy i poproś o niego. Jeśli sprzedawca odmawia podania numeru VIN prawdopodobnie oznacza to, że na jego podstawie mógłbyś uzyskać informacje, które starano się przed Tobą zataić.

    Znajomość numeru VIN pozwala również upewnić się, że pojazd nie jest kradziony oraz że możliwa będzie jego bezproblemowa rejestracja. By poznać informacje ukryte pod numerem VIN, najlepiej jest zamówić usługę rozkodowania numeru VIN u firm mających dostęp do międzynarodowych baz danych. Zamawiając taką usługę, klient dostaje szczegółową analizę pozyskanych informacji oraz wynikających z nich wniosków.

     

    Sprawdź VIN z liderem branży Autotesto.pl

     

    W podręczniku znajdziesz dalsze informacje o tym, co zrobić, gdy...

    • Oznaczenia na tabliczkach znamionowych są niewyraźne, usunięte lub różnią się od tych widniejących w dokumentach.
    • Sprzedawca jest właścicielem pojazdu, ale nie jest wskazany w dowodzie rejestracyjnym.
  3. 3. Pojedź ze znajomym lub skorzystaj z pomocy profesjonalisty

    Sprzedawca będzie udzielał Ci obszernych informacji o właściwościach pojazdu. Pojedź z kimś znajomym, spoza rodziny, kto nie jest bezpośrednio zaangażowany w zakup i będzie potrafił chłodnym okiem spojrzeć na zapewnienia sprzedawcy. W razie późniejszych problemów, Twój znajomy może być bezstronnym świadkiem. Najrozsądniejszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy mechanika, rzeczoznawcy lub eksperta motoryzacyjnego, który zweryfikuje stan pojazdu. Wielokrotnie pozwala to na uniknięcie kupna samochodu, który będzie wymagał ogromnych nakładów.

     

    Skorzystaj z profesjonalnego sprawdzania stanu technicznego samochodu autotesto.pl

  4. 4. Udokumentuj stan pojazdu

    Jeśli zdecydowałeś się na zawarcie umowy, postaraj się aby wpisać w niej jak najwięcej informacji przekazanych Ci przez sprzedawcę, takich jak informacje o bezwypadkowości pojazdu, jego przebiegu itp. Jeśli sprzedawca będzie wzbraniał się przed umieszczeniem takich informacji, dopytuj dlaczego, skoro podaje je jako prawdziwe.

    W podręczniku znajdziesz dalsze informacje o tym, co zrobić, gdy...

    • Sprzedawca chce wpisać do umowy nieprawdziwe informacje
    • Sprzedawca chce wpisać do umowy „zapoznałem się ze stanem pojazdu”
  5. 5. Nie zaniżaj ceny

    Nigdy nie zgadzaj się na propozycję sprzedawcy, aby w umowie wpisać kwotę niższą niż ta, którą faktycznie zapłaciłeś za pojazd. W umowie lub na fakturze ma widnieć kwota identyczna z tą, którą wręczyłeś sprzedawcy. Sprzedawca będzie argumentował, że dzięki zaniżeniu ceny możliwe będzie zapłacenie niższego podatku VAT (w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcą, a konsumentem) lub zapłacenie niższego podatku od czynności cywilnoprawnych (w przypadku transakcji pomiędzy dwiema osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej).

    W podręczniku znajdziesz dalsze informacje o tym, co zrobić, gdy...

    • Zostawiasz swój stary samochód w rozliczeniu
  6. 6. Nie wyłączaj rękojmi

    Jeśli w umowie są postanowienia o „braku rękojmi”, „niezgłaszaniu roszczeń”, „niewnoszeniu pretensji”, skreśl je i parafuj ze sprzedawcą, ponieważ prawdopodobnie zmierzają one do wyłączenia Twoich uprawnień z tytułu rękojmi.

    Dopuszczalne są natomiast postanowienia umowne takie jak „kupujący zapoznał się ze stanem technicznym i oświadcza, że jest on mu znany”. Bez wskazania konkretnego stanu technicznego oznacza ono tylko i wyłącznie, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym w zakresie, w jakim został o nim poinformowany oraz w zakresie, w jakim sam powziął o nim informacje.

  7. 7. Zadbaj o to, aby już po podpisaniu przez Ciebie faktury lub umowy, nie była ona uzupełniana o jakiekolwiek treści.

    Wielokrotnie zawodowi sprzedawcy po wystawieniu faktury nabijają pieczątkę zawierającą informację o zapoznaniu się ze stanem technicznym lub o zapoznaniu się ze stanem technicznym i niewnoszeniu roszczeń.

  8. 8. Sprawdź strony umowy i poproś o dowód osobisty

    Poproś sprzedawcę o dowód osobisty i sprawdź, czy osoba wpisana jako sprzedawca pojazdu, jest osobą podpisującą umowę. Nie zgadzaj się na podpisywanie umowy przez osobę inną niż sprzedawca (np. syn podpisujący się za ojca lub pracownik komisu za właściciela), chyba że osoba podpisująca umowę przedstawi Ci pisemne pełnomocnictwo do działania w imieniu sprzedawcy (tj. właściciela pojazdu). W takim przypadku zatrzymaj pełnomocnictwo razem z Twoją kopią umowy.

    W podręczniku znajdziesz dalsze informacje o tym, co zrobić, gdy...

    • Komis chce podpisać umowę in blanco
    • Sprzedający chce podpisać umowę w imieniu zagranicznego właściciela pojazdu
  9. 9. Podejdź do transakcji na chłodno

    Kupno pojazdu jest rzadką transakcją zawieraną raz na kilka lat, w związku z czym kupujący często wpada w nieuświadomioną euforię i stara się na siłę przekonać do sprzedawcy jako osoby godnej zaufania oraz do pojazdu jako nieposiadającego wad. Często umowa jest zawierana bez jakiegokolwiek sprawdzenia stanu technicznego samochodu. Pamiętaj więc o zabraniu ze sobą osoby spoza rodziny, która będzie Ci doradzać (dobrze jeśli będzie posiadała fachową wiedzę), a także o sprawdzeniu pojazdu w stacji kontroli pojazdów lub w warsztacie samochodowym. Przed zawarciem umowy sprawdź w Internecie stacje kontroli pojazdów w pobliżu miejsca zamieszkania sprzedawcy i wybierz jedną z nich celem sprawdzenia pojazdu. Najbezpieczniejsze jest skorzystanie z pomocy niezależnego mechanika, rzeczoznawcy lub eksperta motoryzacyjnego.

     

    Sprawdź samochód z autotesto.pl

     

    W podręczniku znajdziesz dalsze informacje o tym, co zrobić, gdy...

    • Pojazd jest sprzedawany jako wadliwy
  10. 10. Podpisz umowę przy użyciu sprawdzonego wzoru

    Zabierz ze sobą do sprzedawcy przygotowany przez nas wzór umowy. W przypadku kupna wadliwego pojazdu, dochodzenie roszczeń w stosunku do sprzedawcy będzie dużo prostsze. Każda z umów zawiera na końcu instrukcję jej wypełnienia. Wystawienie faktury przez sprzedawcę nie stoi na przeszkodzie dodatkowemu podpisaniu jednej z załączonych umów.

     

    Zobacz wzory umów

  11. 11. Wpłać zaliczkę tylko po szczegółowych ustaleniach

    Przy wpłacaniu zaliczki należy zadbać przede wszystkim o uiszczenie jej w oparciu o jednoznaczne ustalenia wymienione wcześniej np. mailowo i zaakceptowane przez sprzedawcę. Ustalenia te powinny jednoznacznie wskazywać na to, że mamy do czynienia z zaliczką, a nie zadatkiem (ten z założenia jest bezzwrotny) oraz że kupujący po zapoznaniu się ze stanem technicznym pojazdu ma prawo zrezygnować z jego nabycia co uprawnia go do żądania zwrotu zaliczki w pełnej kwocie. Treść oświadczenia wysłanego do sprzedawcy przed wpłaceniem zaliczki może brzmieć następująco: „w związku z chęcią nabycia pojazdu X, zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami informuję, że mogę wpłacić na pańską rzecz kwotę X tytułem zaliczki na ww. pojazd. Zaliczka może być na moje żądanie zwrócona, w szczególności po zapoznaniu się przeze mnie lub wskazaną przeze mnie osobę ze stanem technicznym pojazdu. Proszę o informację, czy wyraża Pan zgodę na wpłacenie zaliczki zgodnie z powyższymi warunkami".

W podręczniku znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania


  1. Sprzedawca próbował oszukać mnie co do stanu pojazdu. Nie zawarłem umowy, ale nie chciałbym, żeby uszło mu to na sucho.
  2. Zastanawiam się, czy kupić samochód jako przedsiębiorca, czy też nie wprowadzać go na działalność lub wprowadzić go później. Co powinienem zrobić?
  3. Czy jako przedsiębiorca powinienem dochować jakiś dodatkowych wymogów przy zawieraniu umow?
  4. Co grozi mi jeśli handlarz wpisze na fakturze kwotę niższą niż zapłacona przeze mnie?
  5. Co grozi mi jeśli mam zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, a na umowie zaniżono cenę?
  6. Czy zaniżenie ceny na umowie uniemożliwia dochodzenie roszczeń?
  7. Czy możliwe jest udowodnienie, że w rzeczywistości zapłacono cenę wyższą?
  8. Czy postanowienie umowne „kupujący zapoznał się ze stanem technicznym i nie wnosi zastrzeżeń” wyłącza rękojmię?
  9. Czy jeżeli podpiszę się za żonę to umowa będzie nieważna?
  10. Czy są jakieś postanowienia, które warto wpisać w umowie?
  11. Czy nie wystarczy, że informacje o stanie pojazdu są w ogłoszeniu?
  12. Sprzedawca wystawia mi fakturę, a nie umowę. Czy mogę na niej coś dopisać?
  13. Sprzedawca chce ode mnie zadatek i dał mi na tę okoliczność dokument do podpisania. Czy jeśli nie zawrę umowy, dostanę zwrot pieniędzy?

Sprawdź przed zakupem w Autotesto


Kupujesz używany samochód?
Sprawdź go przed zakupem


Autotesto jest liderem w branży sprawdzania używanych samochodów.

  • profesjonalne sprawdzenie auta przy użyciu fachowego sprzętu pomiarowego
  • szczegółowy raport napisany zrozumiałym językiem
  • raport w ciągu 24 godzin od zamówienia
  • sprawdza auta na terenie całej Polski.

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)