Sprawdzenie numeru VIN


Uchroń się przed
Próbami oszustwa


Jedną z pierwszych dobrych praktyk przed zakupem samochodu używanego powinno być rozkodowanie numeru VIN. Umożliwia ono poznanie wielu istotnych szczegółów związanych z interesującym nas samochodem oraz pomoże uchronić się przed próbami oszustwa.

Jeśli okaże się, że zamieszczone w ofercie informacje nie zgadzają się z danymi z serwisów lub danymi od producenta, to może nas to uchronić przed nietrafioną inwestycją.

Poproś sprzedawcę
o numer VIN


Każdy uczciwy i poważny sprzedawca powinien podać numer VIN potencjalnym nabywcom. Często zdarza się, że Sprzedawca od razu podaje numer VIN w ogłoszeniu sprzedaży samochodu.

Jeśli jednak brakuje tej informacji, powinniśmy bez wahania o nią poprosić, ponieważ dzięki temu wiemy za co płacimy i czy transakcja jest uczciwa.

Dlaczego warto
rozkodować Numer VIN ? Sprawdzając numer VIN, dowiesz się:


Czy samochód miał cofany licznik

Dzięki numerowi VIN zweryfikujesz historię odczytów licznika. Przeglądając wszystkie dane lub chociażby te z najświeższego odczytu, można sprawdzić czy prezentowany obecnie przebieg jest zgodny z prawdą.

Czy samochód został skradziony

Sprawdzając VIN, usługodawcy sięgają do raportów z baz danych pojazdów skradzionych. Miej pewność, że oferowany pojazd nie został zgłoszony do bazy jako skradziony

Czy samochód doświadczył wypadku lub kolizji

Zdarza się, że dzięki wprawnemu ukryciu pewnych niedoskonałości, pojazd może być sprzedawany jako bezwypadkowy, nawet jeśli został wcześniej zniszczony. Nie będziesz musiał skorzystać z pomocy profesjonalnego blacharza w celu sprawdzenia czy auto było naprawiane blacharsko lub lakierowane. Raport ze sprawdzenia zawiera informacje dotyczące samochodu (kolor lakieru) lub zdjęcia auta sprzed naprawy, co pozwala nawet bez specjalistycznych umiejętności zauważyć różnicę.

+ Czytaj więcej

Czy w samochodzie wymieniano wyposażenie fabryczne

Odkodowując VIN uzyskasz dostęp do informacji (zależnie od marki), jakie wyposażenie samochód posiadał po opuszczeniu fabryki. Te informacje umożliwią sprawdzenie, czy i ewentualnie jakie części zostały wymienione, a co za tym idzie, poprosić o obniżenie ceny, argumentując to brakiem oryginalnego wyposażenia. Poznanie takich informacji jest bardzo ważne, np. zmieniony kolor tapicerki może oznaczać , że została ona wymieniona po zniszczeniu np. w wyniku wypadku.

+ Czytaj więcej

Numer VIN to nie wszystko! Sprawdź auto z niezależnym mechanikiem


Sprawdzenie numeru VIN to jednak tylko jedne z wielu elementów koniecznych do sprawdzenia przed zakupem samochodu.

Po rozkodowaniu VIN, należy sprawdzić auto z niezależnym mechanikiem lub poprzez firmy specjalizujące się w sprawdzaniu faktycznego stanu technicznego pojazdu.

Choć nie wszystkie komisy, jak i nie wszyscy sprzedawcy chcą nas nabrać, powinniśmy mieć na względzie, że należy uważać i dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem. Jednak skuteczne sprawdzenie samochodu jest możliwe tylko przy pomocy wykwalifikowanych specjalistów oraz przy użyciu profesjonalnego sprzętu pomiarowego.

Sprawdź przed zakupem w autotesto


Kupujesz używany samochód?
Sprawdź go przed zakupem


Autotesto jest liderem w branży sprawdzania używanych samochodów.

  • profesjonalne sprawdzenie auta przy użyciu fachowego sprzętu pomiarowego
  • szczegółowy raport napisany zrozumiałym językiem
  • raport w ciągu 24 godzin od zamówienia
  • sprawdza auta na terenie całej Polski.

Pobierz Bezpłatny Poradnik "Prawne ABC przed kupnem samochodu"


To pierwsze w Polsce, kompletne źródło wiedzy dla kupujących!


  • Dowiedz się na co zwrócić uwagę przed zakupem
  • Zobacz, którą umowę kupna sprzedaży samochodu wybrać
  • Unikaj najczęstszych błędów przy zawieraniu umowy

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)